Jdi na obsah Jdi na menu
 


STRAUBING

3. 12. 2018

                                   „Advend na Dunaji“

 

STRAUBING – ČESKY ŠTRUBINA. MĚSTO SE 44 TISÍCI OBYVATEL NA PRAVÉM BŘEHU DUNAJE V DOLNÍM BAVORSKU. NEPSANÉ HLAVNÍ SÍDLO SPECIFICKÉ OBLASTI TZV. GÄUBOGENU. OD ZAČÁTKU LETOPOČTU (cca 70) DO 5. STOLETÍ BYLO TOTO ÚZEMÍ POD ŘÍMSKOU ŘÍŠÍ. LATINSKY – SORVIODURUM. PO ZÁNIKU ŘÍMSKÉHO IMPÉRIA SE STAL STRAUBING CENTREM KMENE BAVORŮ. PO 8. STOLETÍ O TUTO VÝSADU PŘIŠEL A VÉVODSKÝM HLAVNÍM MĚSTEM SE STAL REGENSBURG (ŘEZNO). V ROCE 1218 BYLO LUDVÍKEM I. BAVORSKÝM (WITTELSBACHEM) ZALOŽENO TZV. NOVÉ MĚSTO.  

JEHO MANŽELKOU BYLA SLAVNÁ LUDMILA PŘEMYSLOVNA (1170-1240). SÁM LUDVÍK I. BYL R. 1231 V NEDALEKÉM KELHEIMU NA MOSTĚ ZABIT. ŘÍKÁ SE, ŽE ŠLO O PRVNÍ BAVORSKÝ POLITICKÝ ATENTÁT. DALŠÍ POLITICKÁ VRAŽDA SE VE STRAUBINGU STALA V ROCE 1435, KDY BYLA V DUNAJI UTOPENA 25-TI LETÁ LAZEBNICE AGNES BERNAUER-OVÁ. BYLA MILENKOU ALBRECHTA III., KTERÝ SE S NÍ SNAD I TAJNĚ OŽENIL. JEHO OTEC BAVORSKÝ VÉVODA ARNOŠT MĚL S NÍM VŠAK JINÉ OSOBNÍ POLITICKÉ PLÁNY A TAK ZASÁHL. NA JEHO ROZKAZ BYLA AGNES ZAVRAŽDĚNA.

SÁM ALBRECHT III. ZVANÝ ZBOŽNÝ (1401 – 1460) SE MOHL STÁT ČESKÝM KRÁLEM. PO SMRTI HABSBURKA CÍSAŘE ALBRECHTA II. V ŘÍJNU 1439 (MANŽELKA ALŽBĚTA LUCEMBURSKÁ, DCERA CÍSAŘE ZIKMUNDA) SE JEŠTĚ JEJICH SYN NENARODIL (LADISLAV POHROBEK). PROTO MU ČESKÝ SNĚM NABÍDL KRÁLOVSKOU KORUNU. ALBRECHT III. BAVORSKÝ S DÍKY ODMÍTL.

CENTRUM MĚSTA JE CHRÁNĚNÉ PAMÁTKOVÝM ZÁKONEM. NEJSTARŠÍ STAVBOU JE ROMÁNSKÝ KOSTEL SV. PETRA. NEJVÝZNAMNĚJŠÍM OBJEKTEM JE VÉVODSKÝ HRAD. DÁLE GOTICKÁ BASILIKA SV. JAKUBA, KARMELITÁNSKÝ KLÁŠTER Z R. 1368 S KOSTELEM SV. DUCHA, KTERÝ NEBYL NIKDY ZRUŠEN A RADNICE (1382) SPOLU SE 68 METRŮ VYSOKOU MĚSTSKOU VĚŽÍ. DRUHÁ NEJVYŠŠÍ VĚŽ JE 62 M VYSOKÁ VODÁRNA Z R. 1922 (900 m3). A TAKÉ HRADBY SE ŠPITÁLSKOU BRÁNOU. V MUZEUM JE K VIDĚNÍ SLAVNÝ ŘÍMSKÝ POKLAD. ZAJÍMAVOSTÍ BYLA VZPOURA MÍSTNÍCH ŘEZNÍKŮ V R. 1920 PROTI ZÁKAZU ČERNÝCH PORÁŽEK.  

 

 

PO PŘIJEZDU DO MĚSTA JSME ZAPARKOVALI NA CENTRÁLNÍM PARKOVIŠTI AM HAGEN. V SOUSEDSTVÍ JE PROSLULÝ FLOHMARKT (BLEŠÍ TRH), KTERÝ JSME INDIVIDUÁLNĚ NAVŠTÍVILI. DOPOLEDNE JEŠTĚ NÁSLEDOVAL PRIVÁTNÍ VÁNOČNÍ NÁKUP V NEDALEKÉM ALDI. PO OBĚDĚ JSME SPOLEČNĚ VYKONALI PROCHÁZKU MĚSTEM, VČETNĚ PROHLÍDKY KOSTELA A MUZEA. VSTUPNÉ á 3 EU. POTOM NÁSLEDOVAL ROZCHOD A VŠICHNI JSME VĚTŠINOU JEDNOTLIVĚ COURALI PO NÁMĚSTÍ PO ADVENTNÍM TRHU NEBO JEN TAK PO MĚSTĚ.   POČASÍ ZIMNÍ, OBLAČNO S CELODENNÍ MLHOU, S TEPLOTOU 1-3 °C. POČET ÚČASTNÍKŮ BYL 44. NEDĚLE 1. PROSINEC 2018.