Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pivoň, Poběžovice - "Znovuobjevené domažlické pohraničí"

14. 5. 2013

 PIVOŇ, POBĚŽOVICE– „Památky, které přežily devastaci čsl. armády“

 

PIVOŇ – STOCKAU. VÍSKA POD LYSOU HOROU (869 m n. m.), 7 km JIHOZÁPADNĚ OD POBĚŽOVIC. DLE POVĚSTI ZDE ZALOŽIL KNÍŽE BŘETISLAV I. PO VÍTĚZNÉ BITVĚ U BRŮDKU (1040) NAD CÍSAŘEM JINDŘICHEM III., KAPLI S POSTEVNOU, KTERÁ DALA ZÁKLAD PRO BUDOUCÍ KLÁŠTER. TEN SE PŘIPOMÍNÁ ROKU 1147. PO ROCE 1220 SEM PŘICHÁZEJÍ BOSÍ AUGUSTINIÁNI A PO R. 1256 OBUTÍ AUGUSTINIÁNI. JEDNÁ SE O NEJSTARŠÍ AUGUSTINIÁNSKÝ KLÁŠTER V ČECHÁCH. NEJSTARŠÍ ČÁSTÍ JE KLÁŠTERNÍ KOSTEL ZVĚSTOVÁNÍ PANNY MARIE, KTERÝ PATŘÍ MEZI NEJSTARŠÍ KOSTELY ZÁPADNÍCH ČECH. PRVNÍ POHROMA PŘIŠLA R. 1421 VYPÁLENÍM HUSITY A DRUHÁ ZKÁZA ROMU 1641 VYPLENĚNÍM ŠVÉDY. ROKU 1733 BYL OBNOVEN KONVENT A TOTO 18. STOLETÍ BYLO OBDOBÍM NEJVĚTŠÍ PROSPERITY KLÁŠTERA. CÍSAŘSKÝM VÝNOSEM JOSEFA II. BYL VŠAK R. 1787 KLÁŠTER ZRUŠEN. PO PRODEJI BYL PO R. 1800 PŘEMĚNĚN NA ZÁMEK A STAL SE SOUČÁSTÍ POBĚŽOVICKÉHO PANSTVÍ. ZDEJŠÍ PIVOVAR (ZAL. 1756) BYL V PROVOZU DO R. 1946. PO VÁLCE BYL KLÁŠTER ZKONFISKOVÁN A PŘEDÁN ARMÁDĚ – POHRANIČNÍ STRÁŽI. VINOU VOJÁKŮ BYLA R. 1953 ZAPÁLENA KOSTELNÍ VĚŽ. PO ARMÁDĚ ZDE HOSPODAŘILY STÁTNÍ STATKY, KTERÉ VNITŘNÍ DEVASTACI OBJEKTU DOKONČILY. V 70. LETECH SE ZŘÍTILA I HLAVNÍ KLENBA. NOVÁ STŘECH KOSTELA SE DĚLALA R. 1976 A VĚŽE R. 1987. PO ROCE 1990 SE O ZNIČENÝ AREÁL ZAČALO STARAT OBČANSKÉ SDRUŽENÍ AURELIUS, KTERÉ JE DODNES JEHO MAJITELEM. UDĚLALY SE NOVÉ STŘECHY KOSTELA A KONVENTU, DOZDILY SE CHYBĚJÍCÍ ČÁSTI PATROVÝCH BUDOV VČETNĚ NOVÝCH KLENEB A VŠE SE STATICKY ZAJISTILO. CELÝ ČTYŘKŘÍDLOVÝ AREÁL JE SVÝM ZPŮSOBEM JEN STAVEBNĚ ZAKONZERVOVÁN A JEHO DOKONČENÍ A VYUŽITÍ JE DNES BOHUŽEL V ROVINĚ TUŽEB A SNŮ. PŮL MILIARDOVOU INVESTICI DNESKA NIKDO NEPODPOŘÍ.  

 

POBĚŽOVICE – RONŠPERK. OBEC cca 15 km SEVEROZÁPADNĚ OD DOMAŽLIC NA ÚPATÍ ČESKÉHO LESA. PRVNÍ PÍSEMNÁ ZMÍNKA JE Z R. 1359. ROKU 1424 ZÍSKÁVAJÍ OD CÍSAŘE ZIKMUNDA STATUT PODDANSKÉHO MĚSTEČKA. ROKU 1459 ZÍSKÁVÁ MAJETEK DOBROHOST Z RONŠPERKA, KTERÝ SE ZDE NEDALEKO PŮVODNÍ TVRZE VYBUDOVAL NOVÝ GOTICKÝ HRAD. MĚSTO BYLO OBEHNÁNO HRADBAMI A MĚLO TŘI BRÁNY. KOLEM ROKU 1480 BYL POSTAVEN NOVÝ KOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE. JEHO SYN ZDENĚK Z RONŠPERKA BYL OPAKEM SVÉHO OTCE. LOUPIL A BYL VYHLÁŠEN ZA ZEMSKÉHO ŠKŮDCE. ROKU 1511 BYLO MĚSTO A HRAD KRÁLOVSKÝM VOJSKEM DOBITO. ZLOMEM V HISTORII MĚSTA BYL ROK 1542, KDY PANSTVÍ ZÍSKÁVAJÍ ŠVAMBERKOVÉ. HRAD DOSTÁVÁ RENESANČNÍ ÚPRAVU. ZA ÚČAST V PROTIHABSBURKÉM ODBOJI BYL JEJICH MAJETEK ZKONFISKOVÁN. DALŠÍM VÝZNAMNÝM RODEM BYLI OD R. 1682 WUNSCHWITZOVÉ, KTEŘÍ PROVEDLI ZÁMECKÉ ÚPRAVY. MATYÁŠ SI SEM POZVAL JANA BROKOFFA, KTERÝ ZDE VYTVOŘIL PRVNÍ DŘEVĚNOU SOCHU SV. JANA NEPOMUCKÉHO (JANA Z POMUKU) A DÁLE PRVNÍ KAMENNOU SOCHU TOHOTO SVĚTCE, KTEROU VIDÍME U KOSTELAL DODNES. BROKOFF PRO PRAHU ODLIL KOVOVOU SOCHU NEPOMUCKÉHO, KTERÁ BYLA UMÍSTĚNA NA KARLŮV MOST. V ROCE 1864 PANSTVÍ KUPUJE ROD COUDENHOVE-KALERGI. SYN JINDŘICH SE STAL CÍSAŘSKÝM VYSLANCEM V JAPONSKÉM TOKIU. ZDE SE SEZNÁMIL S KRÁSNOU MITSUKO, KTEROU SI POZDĚJI VZAL (1892). OD R. 1896 ŽILI V POBĚŽOVICÍCH A MĚLI 7 DĚTÍ. MITSUKO SE JIŽ NIKDY DO VLASTI NEVRÁTILA. ZEMŘELA V R. 1941. TENTO TAJUPLNÝ A ROMANTICKÝ PŘÍBĚH JE STÁLE INSPIRUJÍCÍ A LÁKÁ K ZAMYŠLENÍ. Z JEJICH DĚTÍ NEJVÍCE VYNIKL RICHARD (1894-1972), KTERÝ SE STAL R. 1923 SPOLUZAKLADATELEM PANEVROPSKÉHO SVAZU. TATO VIZE SPOLEČNÉ A SPOJENÉ EVROPY MĚLA ZABRÁNIT DALŠÍ SVĚTOVÉ VÁLCE. HLAVNÍ PILÍŘE BYLY – SVOBODA, MÍR, BLAHOBYT A KULTURA. MĚLO SE JEDNAT O PROTIVÁHU USA, RUSKU A ČÍNY. JAK MOUDRÉ A DNES VELMI AKTUÁLNÍ. PO KONFISKACI MAJETKU V ROCE 1945 BYL ZÁMEK PŘEDÁN DO „PÉČE“ POHRANIČNÍ STRÁŽE. NASTALO DLOUHÉ OBDOBÍ VYUŽÍVÁNÍ OBJEKTU BEZ NÁSLEDNÝCH INVESTIC. ZAČÁTKEM 80 LET BYLO ROZHODNUTO O DEMOLICI. NAŠTĚSTÍ K TOMU NEDOŠLO A PO ZMĚNĚ REŽIMU SI ZÁMEK VZALO MĚSTO DO SVÉ SPRÁVY A ZAČLENILO DO SVÉHO MAJETKU. DODNES SE AREÁL OBNOVUJE, NENÍ ZDE ŽÁDNÝ MOBILIÁŘ A VINOU NEDOSTATKU PENĚZ JDE VŠECHNO POMALU. JE VŠAK ZACHRÁNĚNÝ.

ŠITBOŘ – OBEC 1,5 km OD POBĚŽOVIC SE ZŘÍCENINOU GOTICKÉHO KOSTELA SV. MIKULÁŠE Z 2. POLOVINY 13. STOLETÍ. JEHO ZALOŽENÍ JE SPOJENO S KLÁŠTEREM V PIVONI. V 18. STOLETÍ BYL HODNĚ BAROKNĚ PŘESTAVĚN VČETNĚ OSMIBOKÉ VĚŽE. DNEŠNÍ STAV BEZ LODNÍ KLENBY A BÁNĚ VĚŽE JE HODNĚ TRISKNÍ A ŽALOSTNÝ.

ŽDÁNOV – TANNAVA. OBEC NA PŮLI CESTĚ Z POBĚŽOVIC DO DOMAŽLIC, KTERÁ BYLA POD SPRÁVOU PIVOŇSKÉHO KLÁŠTERA. V ROCE 1730 ZDE BYLA POSTAVENA PATROVÁ LETNÍ REZIDENCE PRO HOSTY. PO ZRUŠENÍ KLÁŠTERA BYL OBJEKT VYUŽÍVÁN SPRÁVOU PANSTVÍ A BYL NAZÝVÁN „ZÁMEČKEM“. BYLA TADY I VÝZNAMNÁ MANUFAKTURA NA VÝROBU BÍLÉ KERAMIKY. PO VÁLCE OBJEKT BYL VYUŽÍVÁN JAKO NÁRODNÍ VÝBOR A KULTURNÍ DŮM. DNEŠNÍ STAVEBNÍ  STAV JE HAVARIJNÍ A NEOBYVATELNÝ.    

 

DOPOLEDNÍ PROGRAM JSME ZAČALI ZAJÍŽDKOU DO NĚMECKA, PŘES FURTH DO ALTHÜTTE, ODKUD JSME ŠLI CCA 2 km  PĚŠKY NÁDHERNOU ŠUMAVSKOU PŘÍRODOU K HISTORICKÉ ZEMSKÉ HRANICI ZVANÉ TŘI ZNAKY – DREI WAPPEN. DLE SMLOUVY Z R. 1764 MEZI MARIÍ TEREZIÍ A MAXMILIÁNEM JOSEFEM III. SE TADY SETKALY HRANICE KRÁLOVSTVÍ ČESKÉHO, KURFIŘTVÍ BAVORSKÉHO A VÉVODSTVÍ HORNÍ FALCE. PROHLÍDKA KLÁŠTERA V PIVONI BYLA V NAŠÍ REŽII, NEBOŤ LADISLAV HENEK ZE SDRUŽENÍ AURELIUS SE NEDOSTAVIL. PO POLEDNI SE Z OSOBNÍCH DŮVODŮ OMLUVIL. OBĚD U „HUBERTUSE“ BYL VE SLOŽENÍ GULÁŠOVÁ POLÉVKA A PŘÍRODNÍ HOVĚZÍ PLÁTEK S RÝŽÍ. CELKOVÉ MENU ZA 100 KČ NA OSOBU. CHUŤOVĚ VYNIKAJÍCÍ. OBSLUHA RYCHLÁ A BEZCHYBNÁ. PROHLÍDKA ZÁMKU BYLA V REŽII JEDNÉ PRŮVODKYNĚ, KTERÁ VŠE ZVLÁDLA VELMI OBDIVUHODNĚ. DRUHÁ SÍLA BYLA V INFOCENTRU. JAK V RESTAURACI, TAK NA ZÁMKU VŠEM DĚKUJEME ZA ORAVDICKOU PROFESIONALITU.

 

DOPRAVA BYLA NAŠÍM AUTOBUSEM JOSEFA PTÁČKA. POČASÍ DOPOLEDNE POLOJASNO, ODPOLEDNE ZATAŽENO S DEŠŤOVOU PŘEHÁŇKOU A S TEPLOTOU 10 – 14° C. POČET ÚČASTNÍKŮ 63 OSOB. NEDĚLE 12. KVĚTNA 2013.