Jdi na obsah Jdi na menu
 


Letní putování Šumavou II.

16. 8. 2011

                             Letní putování Šumavou – II.

             „Z historie zlatého revíru“  

                                                                                                                                                                                                                                    KAŠPERSKÉ KAŠPERSKÉ HORY – NEJVÝZNAMNĚJŠÍ MĚSTO STŘEDNÍ ŠUMAVY. ZAČÁTKY TRVALÉHO OSÍDLENÍ A VZNIK HORNICKÉ OSADY SE DATUJÍ DO POLOVINY 13. STOLETÍ. JEDNALO SE O ROZSÁHLÉ ÚZEMÍ ZAHRNUJÍCÍ I DNEŠNÍ REJŠTEJN. STŘEDISKEM BYLA OSADA KOLEM DNEŠNÍHO HŘBITOVNÍHO KOSTELA SV. MIKULÁŠE. SVOBODNÝM HORNÍM MĚSTEM SE STALY K. HORY R. 1345. PŮVODNÍ NĚMECKÝ NÁZEV ZNĚL REICHENSTEIN (BOHATÁ SKÁLA), POZDĚJI BERGREICHENSTEIN. ZDEJŠÍ ZLATORUDNÝ REVÍR BYL NEJVĚTŠÍ V TEHDEJŠÍ DOBĚ VE STŘEDNÍ EVROPĚ A PATŘIL K NEJBOHATŠÍM A K NEJVÝNOSNĚJŠÍM NA SVĚTĚ. BYL DLOUHÝ CCA 13 KM (OD HORY KŘEMELNÉ PO ŽDÁNOV) A ŠIROKÝ CCA 3 KM. NA OCHRANU ZDEJŠÍHO ZLATA A KUPECKÉ ZLATÉ STEZKY, KTERÁ BYLA DOKONČENA R. 1366 A SPOJILA PODDUNAJÍ S PRAHOU BYL POSTAVEN CÍSAŘEM KARLEM IV. MOHUTNÝ HRAD KAŠPERK (1356-61). NA KRÁLOVSKÉ HORNÍ MĚSTO SE ZNAKEM BYLY HORY POVÝŠENY R. 1584. V TÉ DOBĚ BYL ODDĚLEN REJŠTEJN, KTERÝ SE STAL SAMOSTATNÝM MĚSTEM. PO KOUPI HRADU KAŠPERKU (1617) SE ZAČAL POUŽÍVAT I NÁZEV SOUČASNÝ – KAŠPERSKÉ HORY. TĚŽBA ZLATA POMALU ZAČALA SLÁBNOUT (ZA CELÉ 17. STOLETÍ SE TADY VYDOLOVALO CCA 100 KG ZLATA). MĚSTO ZAČALO BOHATNOUT Z OBCHODU. DŮLNÍ PRÁCE SE ZASTAVILY KONCEM 18. STOLETÍ (1777). ŠUMAVA SE PŘEORIENTOVALA NA TĚŽBU DŘEVA A SKLÁŘSTVÍ.

 

HŘBITOVNÍ KOSTEL SV. MIKULÁŠE BYL NAŠÍ PRVNÍ ZASTÁVKOU. JEDNÁ SE O KULTURNÍ PAMÁTKU I. KATEGORIE S PRVKY POZDNĚ ROMÁNSKÝMI A RANĚ GOTICKÝMI. JEDNÁ SE O TROJLODNÍ BAZILIKU, KTERÁ SE PŮDORYSNĚ DOCHOVALA DO SOUČASNOSTI. UVNITŘ VZÁCNÉ GOTICKÉ FRESKY (14. STOL.), GOTICKÉ ARKÁDY A MALOVANÝ PRKENNÝ STROP (1700) OD PURKMISTRA GROFFA. VELIKOST KOSTELA A JEHO OPEVNĚNÉ ČÁSTI JE VELKÁ A VYPOVÍDÁ O TEHDEJŠÍ VELKÉ KONCENTRACI LIDÍ. V AREÉLU KOSTELA JE TAKÉ BAROKNÍ KAPLE SV. ANNY Z R. 1757. V R. 2002 PŘI OPRAVĚ SE ZDE Z OLTÁŘE ZTRATILA PŮSOBIVÁ DŘEVOŘEZBA „OČISTCE“. ZASTAVENÍ U HROBŮ F. WATZLAWICKA, K. KLOSTERMANNA A F. TOSCHE. AREÁL JE OD R. 2010 MOŽNO NAVŠTÍVIT S PRŮVODCEM, KTERÝ PROVEDE PROHLÍDKU VČETNĚ KOSTELA I KAPLE. JDE O SOUČINNOST MAJITELE ŘÍMSKOKATOLICKÉ CÍRKVE A MĚSTA KAŠPERSKÉ HORY. VSTUPNÉ (60/45 Kč) JDE NA REŽII A ÚDRŽBU. TENTO CHVÁLYHODNÝ POČIN JSME SAMOZŘEJMNĚ PODPOŘILI. TAKTÉŽ PRŮVODCE BYL FUNDOVANÝ VSTŘÍCNÝ. DĚKUJEME.

 

NA NÁMĚSTÍ FARNÍ GOTICKÝ KOSTEL SV. MARKÉTY (PO R. 1345) PŮVODNĚ ZASVĚCENÝ SV. LINHARTU. U OLTÁŘE PO LEVÉ STRANĚ TŘI VZÁCNÉ SOCHY SV. KRYŠTOFA, SV. ŠEBESTIÁNA A P. MARIE OCHRANITELKY, ŠVÁBSKÉ ORIENTACE Z KONCE 15. STOLETÍ. SOUČASNÝ STAV PO PŘESTAVBĚ A VÝSTAVBĚ VĚŽE V R. 1883. ZDE JSME BYLI PŘÍTOMNI KONCE BOHOSLUŽBY. NÁSLEDNĚ JSME ŠLI DO POUTNÍHO KOSTELA  PANNY MARIE SNĚŽNÉ, KTERÝ BYL VYSTAVĚNÝ V LETECH 1850-67 V NOVOROMÁNSKÝM STYLU. POD KOSTELEM SE NACHÁZÍ BAROKNÍ KAPLE P. MARIE KLATOVSKÉ ZVANÁ „GRANTL“ S LÉČIVÝM PRAMENEM. PRŮVODKYNÍ NÁM BYLA PANÍ KOPICOVÁ. DĚKUJEME.

 

POSLEDNÍ DOPOLEDNÍ ZASTAVENÍ BYLA PROHLÍDKA ZDEJŠÍHO MUZEA ŠUMAVY. DÍKY OBJEKTU BÝVALÉ ŠKOLY JE MUZEUM OBSÁHLÉ, PROSTORNÉ S MNOHA HODNOTNÝMI SBÍRKAMI. TRADIČNĚ NÁS UPOUTÁ STÁLÁ EXPOZICE ZOOLOGIE A SKLA. TO JE PASTVA PRO OČI. UNIKÁTNÍ JE I SOUBOR DŘEVĚNÝCH PLASTIK, VČETNĚ BROKOFFOVA JANA NEPOMUCKÉHO Z R. 1717 Z KAPLE V DOLEJŠÍM KRUŠCI A NOVĚ ČÁST ZRESTAUROVANÉHO NÁLEZU MINCÍ Z 12. 5. 2009. VSTUPNÉ 20/40 KČ NA OSOBU.

OBĚD JSME MĚLI V LUXUSNÍM PARKHOTELU TOSCH, COŽ JE AREÁL BÝVALÉHO MĚŠŤANSKÉHO PIVOVARU, KTERÝ BYL SPOJENÝ S RADNICÍ V JEDEN CELEK. JEDLI JSME VE VINÁRNĚ, KTERÁ JE UMÍSTĚNA VE SKLEPNÍ ČASTI. MĚLI JSME SVÍČKOVOU ZA 100 KČ ZA PORCI. DOPORUČUJEME OSTATNÍM TURISTŮM. PO OBĚDĚ NÁSLEDOVALA PROHLÍDKA BÝVALÉHO PIVOVARSKÉHO SKLEPENÍ, RESTAURACE A HOTELOVÉHO BAZÉNU. DĚKUJEME ZA UMOŽNĚNÍ PROHLÍDKY PROVOZNÍ M. HAASOVÉ A ŘEDITELI J. FISCHEROVI. PROVOZ PIVOVARU SKONČIL R. 1947 A VŠE ZAČALO POMALU CHÁTRAT. AREÁL BYL MÍSTEM DĚTSKÝCH A KLUČIČÍCH AKTIVIT FRANTIŠKA TOSCHE (9. 4. 1949 - 3. 4. 2000), KTERÝ V R. 1969 EMIGROVAL DO B.R.D. (NSR). PO ZMĚNĚ REŽIMU, PO NÁVRATU, ZDEVASTOVANÝ PIVOVAR KOUPIL A V LETECH 1990 – 94 NÁKLADNĚ REKONSTRUOVAL. ŠKODA, ŽE MU STRES ZKRÁTIL ŽIVOT...

 

PO OBĚDĚ JSME UDĚLALI PROHLÍDKU SKLEPENÍ RENESANČNÍ RADNICE (1597). JE TO NOVINKA MĚSTSKÉHO ÚŘADU A ZDEJŠÍHO IFORMAČNÍHO CENTRA, V PROVOZU OD ZAČÁTKU LETOŠNÍHO LÉTA A JE BEZPLATNÁ. TOTO JAKO MILOVNÍCI HISTORIE VELMI KVITUJEME. TAKÉ PŘÍJEMNOST PRACOVNICE "ÍČKA" BYLA NA ÚROVNI. TO SAMÉ MUSÍME PŘIPOMENOUT I U PERSONÁLU MUZEA, KAM SE NĚKTEŘÍ Z NÁS JEŠTĚ VRÁTILI NA „DOPROHLÍDKU“ V RÁMCI INDIVIDUÁLNÍHO ROZCHODU. NĚKTEŘÍ ŠLI POD ŠIBENIČNÍ VRŠEK KE PRANÝŘI (1630). TAKÉ JSME NAVŠTIVILI PRIVÁTNÍ MUZEA – MOTO MUZEUM Z. BÁLKA (50 KČ) A PIVOVARSKÉ MUZEUM P. KUBÁNĚ (30 KČ). OBA DVA MAJITELÉ BYLI PŘÍTOMNI A PROVEDLI OSOBNĚ PROHLÍDKU. JEJICH SBÍRKY JSOU V ČECHÁCH ŠPIČKOVÉ A STOJÍ ZA NAVŠTÍVENÍ. VĚTŠÍ DÁMSKÁ ČÁST NAŠÍ SKUPINY VYUŽILA TAKÉ NÁVŠTĚVU CUKRÁRNY, A CHLAPI HOSPODY.

 

ZÁVĚR DNE BYL V POZNÁNÍ AMÁLINO ÚDOLÍ. V LIDLOVECH DVORECH BYLA DRUHÁ ŠUMAVSKÁ PAPÍRNA (1699), VE ŠTOLE KRISTÝNA JE OD R. 1961 V PROVOZU SEIZMOGRAFICKÁ STANICE, JEDNA Z NEJCITLIVĚJŠÍCH NA SVĚTĚ. MY JSME BYLI U ŠTOLY NADĚJE, KDE SE OD R. 1989 ČINILY POKUSY O OBNOVU TĚŽBY ZLATA (PRŮZKUMY OD R. 1982). ODHADY BYLY 64 GRAMŮ NA 1 TUNU. VŠE SKONČILO V R. 1998 VEŘEJNÝM ODPOREM PROTI TĚŽBĚ. VŠE ZAKONČENO KRÁSNOU PROCHÁZKOU PŘI ZLATÉM POTOCE.

 

NÁVŠTĚVU KAŠPERSKÝCH HOR MŮŽEME V CELÉ ČESKÉ REPUBLICE DOPORUČIT VŠECM TURISTŮM, HLAVNĚ PRO LIDSKÝ A OCHOTNÝ PŘÍSTUP ZDEJŠÍCH LIDÍ, KTEŘÍ NABÍZEJÍ SVÉ SLUŽBY.         DOPRAVA BYLA ZÁJEZDNÍM AUTOBUSEM A 2 AUTY V POČTU 54 OSOB. POČASÍ VELMI PŘÍJEMNÉ, SLUNEČNÉ S TEPLOTOU MEZI 20 AŽ 26°C.