Jdi na obsah Jdi na menu
 


JÍLOVÉ, TÝNEC

9. 10. 2023

JÍLOVÉ, TÝNEC – „Zlatá historie a nejkrásnější vyhlídka“

 

JÍLOVÉ – KRÁLOVSKÉ HORNICKÉ MĚSTO cca 20 km JIŽNĚ OD PRAHY. PŮVODNÍ HORNICKÁ OSADA VZNIKLA JIŽ VE 12. STOLETÍ. LISTINA OSTROVSKÉHO KLÁŠTERA (DATACE K ROKU 1045), JE PADĚLEK ZE 13. STOLETÍ. PRVNÍ PÍSEMNÁ ZMÍNKA JE K ROKU 1310. V DALŠÍCH DESETI LETECH ZA VLÁDY KRÁLE JANA LUCEMBURSKÉHO BYLA OSADA POVÝŠENA NA KRÁLOVSKÉ MĚSTO S PRÁVEM TĚŽIT V MÍSTNÍCH DOLECH ZLATO. VZNIKLA ZDE I KRÁLOVSKÁ MINCOVNA. OD ROKU 1325 SE TADY ZAČALY RAZIT PRVNÍ ČESKÉ ZLATÉ DUKÁTY. JEHO SYN, CÍSAŘ KAREL IV., A JEHO VNUK KRÁL VÁCLAV IV., V TĚŽBĚ ZLATA I V RAŽBĚ ZLATÝCH DUKÁTŮ, POKRAČOVALI. V TÉTO DOBĚ BYLY REVÍR JÍLOVÉHO, SPOLU S REVÍREM KAŠPERSKOHORSKÝM, NEJVÝNOSNĚJŠÍMI ZLATÝMI DOLY V ČESKÉM KRÁLOVSTVÍ. PO HUSITSKÝCH VÁLKÁCH NASTALA STAGNACE. K OBNOVENÍ TĚŽBY DOŠLO AŽ V 16. STOLETÍ. PROSPERITA A VÝNOSNOST STÁLE KLESALA A POSLEDNÍ DŮL BYL UZAVŘEN V ROCE 1968. DNES JSOU PRO TURISTY ZPŘÍSTUPNĚNY TŘI ŠTOLY: SV. ANTONÍNA, SV. JOSEFA A HALÍŘE. DOMINANTOU MĚSTEČKA JE GOTICKÝ KOSTEL SV. VOJTĚCHA. VE STŘEDOVĚKU SE JEDNALO O PŮVODNÍ KOSTEL SV. MIKULÁŠE. DOMINANTOU NÁMĚSTÍ JE PŮV. GOTICKÁ, BAROKNĚ PŘESTAVĚNÁ BUDOVA RADNICE S VĚŽÍ. DÁLE „DŮM U MINCE“ (DNES MUZEUM), PŮVODNĚ KRÁLOVSKÝ HORNÍ ÚŘAD. SVÉHO ČASU HO VLASTNIL I SLAVNÝ MAGISTR EDVARD KELLEY.  

TÝNEC nad SÁZAVOU – MĚSTEČKO cca 25 km JIŽNĚ OD PRAHY. PŮVODNÍ HRADIŠTĚ S ROMÁNSKOU ROTUNDOU SV. VÁCLAVA Z 11. STOLETÍ. JEDNALO SE O VÝHODNOU POLOHU NAD BRODEM PŘES ŘEKU SÁZAVU. NA MÍSTĚ AREÁLU BYL VYBUDOVÁN KAMENNÝ HRAD S HRANOLOVOU VĚŽÍ TZV. PŘECHODNÉHO TYPU. PRVNÍ PÍSEMNÝ ZÁZNAM JE K R. 1318. ZKÁZU HRADU DOKONAL POŽÁR V R. 1654. V JIŽNÍM SOUSEDSTVÍ HRADU BYL POSTAVEN GOTICKÝ KOSTEL SV. ŠIMONA A JUDY, V POLOVINĚ 18. STOLETÍ BAROKNĚ PŘESTAVĚN. PŘED NÍM MĚŠŤANSKÝ DŮM „U MICKŮ“. VE MĚSTĚ SE OD POČÁTKU 19. STOLETÍ ZAČALA PROJEVOVAT PRŮMYSLOVÁ EXPANZE. VÝROBA TÝNECKÉ KAMENINY (1791 FR. JOSEF HRABĚ Z VRTBY). VÝROBA NEJPRVE NA HRADĚ, OD R. 1812 V NOVÉ TOVÁRNĚ. VÝROBA UKONČENA R. 1866. V PŘILEHLÉ ČÁSTI BRODCE BYLA ZALOŽENA PŘÁDELNA BAVLNY (1839 JAKUB ŠIMON WAHLE). BYLA V PROVOZU DO R. 1936. O ROK POZDĚJI TADY VZNIKLA TOVÁRNA NA MOTOCYKLY JAWA (FRANTIŠEK JANEČEK 1878 - 1942). ZNAČKA JE SLOŽENINA JMEN: JA-NEČEK + WA-NDERER. SLOUČILA SE S JEHO SLÉVÁRNOU (1931). V DOBĚ II. SV. VÁLKY ZDE BYLA ZBROJNÍ VÝROBA PRO WERHMACHT. SOUČASNÝ PODNIK JAWA MOTO JE V PROVOZU OD R. 1997. SLÉVÁRNA DODNES FUNGUJE POD SOCIALISTICKOU ZNAČKOU ZNÁRODNĚNÉHO PODNIKU METAZ.

TELETÍN – OBEC U NETVOŘIC S NEDALEKOU VYHLÍDKOU MÁJ NA PODKOVITÝ MEADR VLTAVY. POBLÍŽ JSOU JEŠTĚ DVĚ VYHLÍDKOVÁ MÍSTA: MAŘENKA A MYŠÁK.

 

PO PŘÍJEZDU DO JÍLOVÉHO JSME VYKONALI CELKOVOU PROHLÍDKU MĚSTSKÉHO MUZEA. BYLO ZDE PŘÍJEMNĚ A VELMI DĚKUJEME (HANA VÁKOVÁ, VERONIKA MORAVCOVÁ). JEŠTĚ JSME TAKÉ STIHLI POLOVINU BOHOSLUŽBY V MÍSTNÍM KOSTELE. OBĚD JSME MĚLI V NETVOŘICÍCH V RESTAURACI „NA RADNICI“ (JAROSLAV HERTL). BYL KUŘECÍ VÝVAR A VEPŘOVÁ S KNEDLÍKEM A ZELÍM ZA á190 KČ. RODINNÁ OBSLUHA OCHOTNÁ A RYCHLÁ. JÍDLO CHUTNÉ A PORCE DOSTAČUJÍCÍ. VELMI DĚKUJEME A DOPORUČUJEME. ODPOLEDNE BYLA PROHLÍDKA HRADNÍHO MUZEA V TÝNCI (MARTINA HRUŠKOVÁ, IVA DREMLOVÁ), VČETNĚ PROCHÁZKY OKOLO SÁZAVY. TAKÉ ZDE DĚKUJEME. POTOM JSME SE JEŠTE VRÁTILI DO NETVOŘIC DO DVOU CUKRÁREN NA SLADKÉ POSEZENÍ. A ÚPLNĚ NA KONEC JSME ZAJELI DO TELETÍNA A PĚŠKY NA VYHLÍDKY MÁJ A MAŘENKA. BYLO TO SUPER. POČASÍ DOPOLEDNE MENŠÍ DÉŠŤ, ODPOLEDNE POLOJASNO. TEPLOTA 14 - 16 °C. POČET ÚČASTNÍKŮ: 47. NEDĚLE 8. ŘÍJEN 2023.