Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chebsko - nejzápadnější česká država

11. 4. 2014


CHEB – „Nejzápadnější česká država“

          

CHEB - EGER - OKRESNÍ MĚSTO V ŠIROKÉ CHEBSKÉ PÁNVI NA PRAVÉM BŘEHU ŘEKY OHŘE. PRVNÍ PÍSEMNÁ ZMÍNKA JE Z R. 1061 V LISTINĚ KRÁLE JINDŘICHA IV. DALŠÍ ZPRÁVY MÁME Z 2. POL. 12. STOLETÍ, KDY ŘÍMSKÝ CÍSAŘ FRIDRICH BARBAROSSA (RUDOVOUS 1122 - 1190) TADY NA VYSOKÉM OSTROHU ZALOŽIL  NA MÍSTĚ STARŠÍHO HRADIŠTĚ ROMÁNSKÝ HRAD. TENTO TYP FALCKÉHO HRADU JE U NÁS UNIKÁTEM. MĚSTO, POTAŽMO CELÉ CHEBSKO BYLO PŘIČLENĚNO KE KRÁLOVSTVÍ ČESKÉMU AŽ ROKU 1322 ZA PANOVÁNÍ KRÁLE JANA LUCEMBURSKÉHO. MĚSTO STÁLO ZA DOBY HUSITSKÉ NA STRANĚ CÍSAŘE ZIKMUNDA A BYLO NÁSTUPIŠTĚM KŘIŽÁCKÝCH VÝPRAV V R. 1421 A 1427. NAOPAK ZA DOBY JIŘÍHO Z PODĚBRAD BYLO NA STRANĚ „HUSITSKÉHO“ KRÁLE. ZA 30. LETÉ VÁLKY BYLO MĚSTO OBSAZENO A POŠKOZENO VOJSKY SASŮ A ŠVÉDŮ. PO VÁLCE SE ZAČALO VE MĚSTĚ BUDOVAT MOHUTNÉ OPEVNĚNÍ A Z MĚSTA SE MĚLA VYTVOŘIT OBRANYSCHOPNÁ BAROKNÍ PEVNOST (CITADELA). BOHUŽEL SE STAVĚLA MNOHO DESETILETÍ A V DOBĚ DOSTAVBY V 18. STOLETÍ, JIŽ BYLA ZASTARALÁ A TUDÍŽ ZBYTEČNÁ. DEFINITIVNĚ ZRUŠENA R. 1809. DALŠÍ HISTORIE 19. A 20. STOLETÍ BYLA JIŽ SHODNÁ S DĚJINAMI ČESKÉHO NÁRODA.

S OSOBOU CÍSAŘE BARBAROSSY JE SPJATÝ ČESKÝ KNÍŽE VLADISLAV II., KTERÝ SE SVÝM VOJSKEM POMÁHAL V SEVERNÍ ITÁLII. ZA PŘÍSLIB VOJENSKÉ POMOCI DOSTAL R. 1158 OD CÍSAŘE KRÁLOVSKÝ TITUL. JEJICH DĚTI (FILIP ŠVÁBSKÝ A PŘEMYSL OTAKAR I.) SPOJILI SVOJE DĚTI V MANŽELSTVÍ (KUNHUTA ŠVÁBSKÁ A VÁCLAV I.). Z TOHOTO SVAZKU SE NARODIL KRÁL ZLATÝ A ŽELEZNÝ - PŘEMYSL OTAKAR II. POKREVNĚ SE SPOJILY RODY PŘEMYSLOVCŮ A ŠTAUFŮ A CHEBSKO SE R. 1266 PRVNĚ PŘIPOJILO K ČECHÁM.

DRUHOU OSOBOU SPJATOU S CHEBEM JE GENERALISSIMUS RAKOUSKÝCH CÍSAŘSKÝCH VOJSK ALBRECHT Z VALDŠTEJNA (1583 - 1634), KTERÝ BYL VÝRAZNOU OSOBNOSTÍ 30. LETÉ VÁLKY. V PACHELBELOVĚ DOMĚ BYL 25. ÚNORA ZAVRAŽDĚN. DNES JE TADY MUZEUM.

STŘEDEM MĚSTA JE STŘEDOVĚKÉ NEPRAVIDELNÉ NÁMĚSTÍ KRÁLE JIŘÍHO S PODĚBRAD S VOLNĚ STOJÍCÍ SKUPINOU 11 KUPECKÝCH DOMŮ Z PŘELOMU 14. A 15. STOLETÍ TZV. „ŠPALÍČEK“. NA NEJVYŠŠÍM BODĚ JE POSTAVENÝ CHEBSKÝ HRAD S ČERNOU VĚŽÍ, KASEMATY A PATROVOU KAPLÍ SV. ERHARDA A SV. URŠULY. NAPROTI HRADU NA DRUHÉ STRANĚ ŘEKY BYL CCA ROKU 1285 VYBUDOVÁN KRÁLOVSKÝ HRAD, ZVANÝ „VÁCLAVSKÝ“ (DLE STAVITELE VÁCLAVA II.). MEZI HRADY BYL VYBUDOVÁN DŘEVĚNÝ MOST. ROKU 1393 HO NECHAL VÁCLAV IV. ZBOŘIT. VE MĚSTĚ NAJDEME FRANTIŠKÁNSKÝ KLÁŠTER S KOSTELEM  ZVĚSTOVÁNÍ P. MARIE, DOMINIKÁNSKÝ KLÁŠTER S KOSTELEM SV. VÁCLAVA, KLÁŠTER KLARISTEK S KOSTELEM SV. KLÁRY (BAROKNĚ PŘESTAVĚN 1701 – 11 K. I. DIENZENHOFEREM), KŘÍŽOVNICKÝ KLÁŠTER S KOSTELEM SV. BARTOLOMĚJE. NEJSTARŠÍM KOSTELEM JE FARNÍ SV. MIKULÁŠE Z DOBY KOLEM R. 1270, PŘESTAVĚNÝ KOLEM R. 1570. NOVÉ VĚŽE Z R. 2008. V CHEBU JE JEŠTĚ KOSTEL SV. KŘÍŽE.

SOOS - NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE 6 km OD FRANTIŠKOVÝCH LÁZNÍ VYHLÁŠENÁ R. 1964 O ROZLOZE 221 HEKTARŮ. JEDNÁ SE O DNO VYSCHLÉHO SLANÉHO JEZERA, ZMĚNĚNÉ V RAŠELINIŠTĚ A SLATINIŠTĚ. DNES TU NAJDEME CÍSAŘSKÝ PRAMEN, NAUČNOU STEZKU, MUZEUM GEOLOGIE A PRAVĚKU, EXPOZICI PTACTVA A ZÁCHRANNOU STANICI ŽIVOČICHŮ.

KOMORNÍ HŮRKA - NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ PAMÁTKA 5 km OD CHEBU VYHLÁŠENÁ R. 1951. JEDNÁ SE O NEJMLADŠÍ ČESKOU A NEJPROBÁDANĚJŠÍ EVROPSKOU SOPKU. O SOPKU SE ZAJÍMAL J. W. GOETHE. V LETECH 1834- 37 HRABĚ KAŠPAR ZE ŠTERNBERKA VYRAZIL ŠTOLU K SOPOUCHU A OBJEVENÍM JÍCNU POTVRDIL, ŽE SE JEDNÁ O SOPKU.

 

DOPOLEDNE BYLA SPOLEČNÁ PROCHÁZKA MĚSTEM A PROHLÍDKA HRADU A FARNÍHO KOSTELA. ODPOLEDNE BYLA INDIVIDUÁLNÍ PROCHÁZKA PO SOOSU A KOMORNÍ HŮRCE. DOPOLEDNE NÁM DĚLALA PRŮVODKYNI MÍSTNÍ PATRIOTKA RŮŽENA ULRYCHOVÁ. OBĚD JSME MĚLI V RESTAURACI „VALDŠTEJN“ U PANÍ HUSPECKÉ. CELKOVÉ MENU BYLA CHLEBOVÁ POLÉVKA, VEPŘOVÝ ŘÍZEK S BRAMBOROVOU KAŠÍ A ZELENINOVÝ SALÁT - VŠE ZA 100 KČ NA OSOBU. DOPRAVA  AUTOBUSEM V POČTU 50 ÚČASTNÍKŮ.  PRVNÍ SKUPINA - 6. DUBNA, DRUHÁ SKUPINA - 13. DUBNA 2014.